Focusrite Penta – channelstrip

Tato recenze byla napsána pro server AudioNET kde vyšla 17. května 2001. Omluvte prosím té době poplatné rozlišení doprovodných obrázků.

Firma Focusrite patří již delší dobu ke špičkám v oboru analogových zařízeni pro profesionální nahrávání, takže není divu, že ani angličané z Lincoln Road se na letošním MusikMesse nedali zahambit. Penta z řady Platinum je vlastně taková Focusriteovská obdoba věhlasného FatMana 1 firmy TLAudio. Srdcem tohoto přístroje je stereo kompresor v zapojení TubeTran, který podle slov výrobce dává signálu příjemně „teplý“ a „vřelý“ zvuk. Jemu asistuje mikrofonní tranzistorový předzesilovač Class-A, stejný jako je u slávou a cenami ověnčeného modelu Focusrite VoiceMaster. Pujdeme-li (v souladu s tradicí) po cestě signálu, najdeme nejprve na čelním panelu dva vstupy, a sice symetrický XLR pro připojení mikrofonu a 1/4 palcový (6,3mm) jack pro nástroje opatřené snímači s vysokou impedancí (pasiní elekrotníka el. kytar, bas nebo třeba fenderpiana). Pro mikrofonní vstup lze samozřejmě zapnout phantomové napájení, LPF (pro neznalé: tj. filtr který nepropustí nízké kmitočty), a fázový invertor (otočení fáze). Je možná trochu škoda, že obdobné možnosti linkové, i nástrojový vstup postrádají, podle mého by i tady měly obě funkce svůj smysl. K předzesilovači patří ještě ovládání citlivosti, společné pro všechny vstupy a nezbytné sloupcové indikátory vybuzení.

focuspenta-fr

Zajímavější je další část Penty, a sice u Focusrite tradičně opticky řešený kompresor. Co není u této firmy tradiční je šestnáct přednastavených firemních presetů pro běžné použití (to je ta věc, která mi připomněla konkurenčního FatMana). Najdeme tu tovární nastavení pro velký buben, bubínek, ambienty, basu, kytary, hlasy i pro kompresi finálního mixu. Kromě toho všeho lze (podobně jako u FatMana) za pomoci tradičních ovládacích prvků (COMPRESSION – obdoba TRESHOLDu, ATTACK, RELEASE, RATIO, MAKEUP) přizpůsobit nastavení kompresoru k obrazu svému. Méně obvyklá je i funkce WARMTH, tedy „teplost“. Tímto parametrem lze měnit charakter zvuku od COOL („chladný“) po WARM („vřelý“), tedy přidat k původnímu signálu další harmonické kmitočty, podobně jako to dělají lampové kompresory nebo sycení pásku. Sloupcové měřidlo GAIN REDUCTION nás informuje o hloubce záběr kompresoru. Ve třetí části stereo kompresoru Focusrite Penta najdeme kromě síťového vypínače a indikátorů výstupní úrovně i zajímavou funkci IMAGE WIDTH. Tímto potenciometrem lze nastavit šířku stereofonního obrazu (samozřejmě pokud zpracováváte stereofonní signál), což lze s úspěchem využít třeba při masteringu hotového snímku.

focuspenta-re

Jako příslušenství je k Pentě možné přikoupit interní převodníky s digitálním výstupem ve formátu AES/EBU nebo S/PDIF. Tyto jsou schopny pracovat v rozlišení 44,1; 48; 88,2; a 96kHz při bitové hloubce 16 nebo 24 bitů. Tím je Penta vhodná i pro použití s digitálními mixážními stoly a záznamy. To potvrzuje i přítomnost BNC konektoru pro synchronizační WORD CLOCK a LED indikující rozpoznání tohoto signálu. Podle mého názoru by se pro účely premasteringu hodil nejen digitální výstup, ale i vstup, nicméně třeba se jej uživatelé Penty v budoucnosti dočkají. Každopádně stereo komprestor Focusrite Penta jistě bude konkurenčním výrobkům zdatným protivníkem. Není třeba dodávat, že značka Focusrite je v tuzemských nahrávacích studiích oblíbená pro svoje výjimečné zvukové kality. Penta má všechny předpoklady k tomu, aby svému výrobci ostudu rozhodně nedělala.

Napsat komentář