Pinkstick není jen pro holky

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím bez hodnocení)
Loading...Schválně si to zkuste: zadejte si do svého vyhledávače heslo „Pinkstick“ a podívejte se co na vás vyplivne. Valná většina odkazů bude na balzám na rty, pár jich bude na chemické světlo růžové barvy a možná jeden či dva na růžovou začátečnickou hokejku na pozemní hokej. Pokud budete mít výjimečné štěstí a váš vyhledávač si vás zaškatulkoval jako zvukového profesionála, najde se mezi odkazy alespoň jeden s předznamenáním Superlux – tedy Superlux Pink Stick. Přesně to je věcička o které bude tato recenze.

Kouzelnickou hůlku s tímto dětsky magickým názvem jsem si pořídil na konci února, tedy v době kdy má většina z nás, zvukařů, již prakticky po sezóně a je potřeba se chvíli věnovat údržbě techniky. Každoročním evergreenem je kontrola měničů, kabelů a mixážních pultů a právě tady měl Pinkstick nalézt svoje uplatnění. V kovovém tělu o průměru něco přes dva centimetry se skrývá multifunkční tónový generátor, tedy zařízení ideální pro kontroly funkčnosti. Generovat umí nejenom obvyklý SIN 1kHz, ale také širokospektrální šum (ano, uhodli jste – růžový) a dokonce i pulzy na kontrolu polarity. K volbě typu generovaného signálu slouží otočné kolečko (selektor) na horním konci hůlky (budeme-li konec s výstupním XLR považovat za spodní). Tady musím ocenit výborný nápad konstruktérů nechat na selektoru mezi volbami vždy mezipolohu MUTE kdy není generováno zhola nic, docela to usnadňuje práci.

Ačkoliv je Táiwanská firma Superlux u nás známá především jako výrobce levných kopií sluchátek známých výrobců tady musím pochválit vlastní vývoj a ostatně i pěkné provedení. Elektronika Pinksticku je uložena v masivním kovovém pouzdře, konektor je zlacený, všechno včetně poměrně složité mechaniky selektoru přesně pasuje kam má. Elektronika sama je uvnitř bezpečně zapouzdřena šedou smršťovací izolační bužírkou, která jí má chránit jednak před zkratem (přecijen tělo je kovové) a dost možná také před zvědavým zrakem recenzenta. Marně (jak si můžete všimnout na přiložených obrázcích). Na tomto místě bych rád varoval před rozebíráním otočného mechanismu selektoru. Spínání kontaktů v něm totiž zajišťují dva kovoví jezdci na protilehlých stranách selektoru a jakmile vycvaknete pojistné packy snadno se vám může stát, že vám uletí péro… a už ho nikdy nenajdete. Přesně to se mi totiž stalo. Naštěstí druhý jezdec zůstal na svém místě i s pružinkou, takže se situace nakonec nestala pro Pinkstick fatální.
Recenze by nebyla úplná aniž bych si postěžoval. Jakkoliv se mi Pinkstick líbí původní záměr restovat s ním aktivní bedny vzal rychle za své. Provoz generátoru je totiž závislý na phantomovém napájení ze kterého si bere proud pro svoji funkci, takže pokud vaše bedny náhodou zrovna neumí posílat do XLR vstupu +48V jste v řiti (jako já). Pokud vás stejně jako mně zajímá zda Pinkstick nedokáže pracovat třeba už od 9 nebo aspoň 18V musím vás zklamat: hranicí na které generátor začíná něco generovat je 36V přičemž stabilní signál (1kHz je skutečně 1000Hz atd.) dává od 39V. Škoda. Samozřejmě nemám k dispozici schéma a tudíž vlastně vůbec nevím zda je to možné (pane inženýre, je to možné?), ale strašně by se mi líbilo kdyby šlo do zařízení vložit třeba dvě tužkové baterky a generátor by fungoval aspoň tak, jako třeba známá zkoušečka CT100 firmy, jejíž jméno se nevyslovuje. Škoda. Každopádně na ověření funkčnosti kabelů, mikrofonních vstupů pultu, pásem ekvalizéru, na změření polarity měničů, nebo obecně na hledání závad v signálové cestě, je Pinkstick výtečná věc a jeho pořízení za těch pár drobných co stojí má smysl.


Galerie:

Superlux Pink Stick – důkladné maskování smršťovací bužírkou

 

Elektronika Superlux Pink Stick ze strany součástek
Elektronika Superlux Pink Stick ze strany součástek

 

Elektronika Superlux Pink Stick z rubové strany
Elektronika Superlux Pink Stick z rubové strany

 

Superlux Pink Stick - neposedný jezdec který ujel neznámo kam.
Superlux Pink Stick – neposedný jezdec který ujel neznámo kam.

Napsat komentář