Směrový odposlech Fulcrum Acoustic FW15

U nás zatím nepříliš známá americká firma Fulcrum Acoustic nedávno představila svojí FW15, 15″ koaxiální monitor s kardioidní směrovou charakteristikou. Ačkoliv jste o této firmě dost možná nikdy neslyšeli možná vám víc napoví jedno jméno: David W. Gunness. Právě tento průkopník v oboru elektroakustiky, jehož dřívější práci jste mohli slyšet od beden značek Electro-Voice a EAW, nyní pracuje pro Fulcrum Acoustic a je držitelem patentu na způsob, jakým je u FW15 dosaženo směrového vyzařování. Jeho technologie umožňuje přeslech zvuku z odposlechů směrem k divákům, který obvykle dělává problémy systémákům ve snaze správně definovat a nastavit dokrytí pomocí frontfillu, účinně potlačit.

Obrázek z patentové dokumentace Davida Gunnesse

Odposlech FW15 je osazen 15“ koaxiálním reproduktorem s 3“ titanovým driverem, který je doplněný zvukovodem s vyzařováním 75°x75°. To je podle výrobce ideální úhel pro jevištní odposlechy. Pohledem do technických specifikací zjistíme, že nový odposlech vyžaduje buzení zesilovačem s vysokým výkonem (doporučení výribce hovoří o 1kW do 8 ohm), za to je ale schopen zahrát i velmi nahlas (135dB SPLpeak). To ovšem není jediný požadavek na všechny kdo by chteli naplno využít přednosti FW15. Pamatujete Gunness focusing? Ano, už si nejspíš vzpomínáte: technologie firmy EAW (také později přejmenovaná a EAW focusing), která dokáže potlačit některé neduhy klasických zvukovodů vzniklé difrakcí. Je vám asi jasné, že David Gunness své zkušenosti s DSP optimalizací uplatnil i zde, takže abyste mohli plně využívat výkonu a zejména zvuku FW15 doporučuje výrobce použít firemní DSP procesor Fulcrum TQ DSP, vybavený další generací této optimalizace nazvanou Temporal EQ (TQ™). Teprve díky němu bude mít kardioidní odposlech dokonalou konzistenci zvuku a vysoký odstup od zpětné vazby, a to jak v ose monitoru, tak i mimo ni (alespoň tak to výrobce slibuje).

Dřevěná skříň odposlechu FW15 je zkonstruována způsobem, který umožňuje náklon pod úhly 40° a 55°, takže odposlech bude lze použít jak na pódiu tak například na basovce jako drumfill. Chytrou vychytávkou je pak umístění vstupních konektorů, které jsou na obou stranách jak nahoře, tak dole tak, aby kabel vedl vždy pěkně při zemi.

Více na webu výrobce:

www.fulcrum-acoustic.com

Napsat komentář