NESS – Immersive sound pro všechny

Někteří nejspíš znáte proprietální immersive zařízení jako jsou Soundscape, Immersive SPACE, Astro SARA, LISA, nebo NS-1. Protiváhou k jejich ceně a také univerzálností použití (není navázán na reproboxy konkrétní značky) se zdá být immersive audio systém NESS, který nyní uvolnila francouzská společnost Arbane Group.

Systém NESS je určen všem zvukovým profesionálům a provozovatelům divadel či kulturních sálů k tomu, aby sami mohli experimentovat s immersivním zvukem a případně jej implementovat do svých produkcí. U nás málo známá značka APG, která patří do skupiny Arbane Groupe, před nedávnem oznámila debut tohoto nového zvukového prostorového softwaru NESS, který ovšem na rozdíl od proprietálních systémů dává k dispozici zdarma.

Eric Grandmougin, marketingový ředitel společnosti Arbane Groupe, vysvětluje: „NESS není jen další software pro práci s prostorovým zvukem: především je postavený na zkušenostech, a to jak technických, tak uživatelských. Metematické principy syntézy vlnových polí (Wave Field Synthesis) jsou veřejně známé po celá desetiletí a nikomu se zatím se nepovedlo plně využít všech těchto známých principů a implementovat je do vhodného simulačního software. Nám přišlo nevhodné vydělávat na dávno známém a veřejně publikovaném vědění, a tak jsme se rozhodli vrátit zvukové komunitě volnost tím, že technikům a nadšencům poskytneme nástroj, který se nejen snadno používá, ale který má také poměrně rozsáhlé možnosti vytváření prostorového zvuku.

Společnost dodává, že NESS má za cíl nabídnout robustní a spolehlivý nástroj pro úpravu prostorového zvuku, založený na zavedených zvukových algoritmech a principech. „Naší ambicí je vytvořit prosperující komunitu uživatelů kolem NESS tak, abychom vývoj aplikace přizpůsobili co nejširším potřebám a očekáváním uživatelů,“ dodává Grandmougin.

Program NESS je kompatibilní s MacOS i WIndows a stahnout si jej můžete na následujícím odkazu (momentálně ovšem nefunguje formulář pro žádost o free licenci):

https://www.apg.audio/ness/download-ness.html

 

 

Napsat komentář